Könyvek (és képregények) 2024-ből, amiket el kell olvasnod!

A szinte már hagyományosnak mondható filmes toplistánk mellett az előző évek gyakorlatához hasonlóan szerkesztőségünk könyvmolyabbik része ezúttal is összegyűjtötte, hogy szerintük melyek voltak 2024 legklasszabb, legszórakoztatóbb vagy éppen legkiemelkedőbb horror és thriller, valamint tudományos-fantasztikus zsánerben alkotott könyvei és képregényei. Egyúttal mindenkinek további jó olvasgatást kívánunk 2025-re!

 

Stephen King: Csak sötéten szereted KRITIKA

Stephen King legújabb novelláit tartalmazó gyűjteményes kötetében többek között szó lesz furcsa megérzésekről, feldolgozatlan tragédiák kísérteteiről, köztünk élő földönkívüliekről. Emellett olvashatunk még az álmok világa mögé néző módszerről, tömegkatasztrófákat elhárító speciális állampolgárokról, öregségről és a lassú elmúlásról, valamint gyászfeldolgozásról. Bár a Horror Mestere jócskán túljutott már pályája zenitjén, azért tarsolyában még mindig bőven akadnak lehengerlő ötletek, és elképesztő(en emberi) történetek.

 

Jack Ketchum: Ivadék KRITIKA

ketchum

Jack Ketchum Dead River sorozatának első része, az Off Season immár több, mint 40 évvel ezelőtt került először nyomtatásba, és az Offspring címet viselő második rész is krisztusi korba lépett, az Agave Könyveknek köszönhetően pedig végre magyar nyelven is kezünk közé foghatjuk a folytatást, az Ivadékot. A mára horror klasszikussá vált, roppant erőszakos, brutalitásáról hírhedtté váló történetfolyam középpontjában egy vademberekből álló, kannibál törzs áll, akik egy Maine állambeli kisvárost tartanak rettegésben.

 

C. J. Cooke: Kísértetjárás északi vizeken KRITIKA

cooke északi

A Kísértetjárás északi vizeken a múltba repít bennünket, Izland partjaira, egy bálnavadász hajóra, de a több szálon futó cselekmény A világítótorony boszorkányaihoz hasonlóan több korban játszódik párhuzamosan. A szerzőnő könyveinek egyik központi témáját mindig a női sorsok alkotják, és ezúttal is egy nagyon fájdalmas történetbe vezet be minket, mely talán a legborzalmasabb mind közül. Saját elmondása szerint az emlékezetet és a traumákat, illetve azok feldolgozását akarta a fókuszba helyezni, a végkifejlet pedig meglepő fordulataival arra tanít bennünket, hogy a bosszúállás hogyan mérgezheti a lelket hosszú időn keresztül, míg a megbocsátás gyógyulást hozhat.

 

Daniel Kraus: Bálnahullás KRITIKA

bálnahullás

A mindössze tizenhét éves Jay Gardiner egyedül indul búvármerülésre, de a fiatal fiú a bálna gyomrában találja magát, és csak búvárfelszerelésének köszönhetően nem hal szörnyet azonnal. Oxigéntartálya maximum egy órán át tart ki, így tudja, azonnal lépnie kell, ha szabadulni akar, ehhez pedig minden tudására szüksége lesz, amit valaha apjától kapott. A Bálnahullás mindamellett, hogy egy végtelenül izgalmas regény, egy szomorú családi történet is. Ezalatt az egy óra alatt Jay újra éli egész gyermekkorát, és a fejezetek az aktuális történések és a visszaemlékezések között váltakoznak. Ilyen tekintetben igen drámai történet, de remekül találja meg az egyensúlyt a tengerészfilozófia sorai, a sértett fiú viharos érzelmei és a búvár túlélésének izgalmai között.

 

Philip Fracassi : Fiúk a völgyből KRITIKA

A 20. század eleji Pennsylvaniában, a semmi közepén található Szent Vince Fiúárvaházban a démoni megszállottság egymás után szedi áldozatait, a fiúk pedig csoportokra oszlanak, mindenkinek oldalt kell választania. A regény mesterien keveri a történetbe a drámaiságot, karakterei pedig igazán sokrétűek, így nem csupán borzongatásával hatásos, de szívig hatoló alkotás is egyben. A könyv második fele bővelkedik a horrorisztikus eseményekben, a gore leírásokban és roppant izgalmas, akciódús a cselekmény, így még véletlenül sem unatkozunk. Fracassi munkája fantasztikus tehetségről árulkodik, és a Fiúk a völgyből azt bizonyítja, hogy nem csupán érti és érzi a zsigerekig hatoló horrort, de képes azt olyan magas szinten művelni, mint csak kevesen.

 

Michael Walden : Százezer mérföld KRITIKA

walden százezer mérföld

A történet egy idegen bolygón, az Abyssoson játszódik, melynek felszínét szinte egészében végtelen óceánok borítják. Az emberek városoknak nevezett furcsa szerkezetekben élnek, melyeket istenként tisztelnek, hiszen működésüket nem ismerik, azt sem tudják, hogy valamilyen organizmus, vagy beépített automatika irányítja-e őket. A Százezer mérföld hangulata egyszerűen remek: Walden csodásan, mindenféle didaktikusság nélkül vezet be minket kitalált világába, melyen gyorsan és könnyedén kiismerjük magunkat, hogy aztán a szereplőkre és az eseményekre fókuszálhassunk. Könnyed olvasmány, ízig-vérig szórakoztató irodalom. Remek kikapcsolódást nyújt, és olyan könnyedén el lehet merülni a történetben, ahogyan tennénk azt az Abyssos tengereiben is.

 

Hayley Campbell: Minden élők és holtak KRITIKA

minden élők és holtak

Campbell könyvének alapvetése az, hogy a társadalom tabuként kezeli a halált, ezért már a történelem kezdetén létrehozott különböző olyan munkaköröket, melyek ellátják a halállal kapcsolatos feladatokat, hogy nekünk minél kevésbé kelljen szembesülnünk annak kellemetlen következményeivel. A könyv interjúkra épül, melyek nagyjából fejezetenként váltják egymást, és mutatják be a holtakkal való munka egy-egy szegmensét. Megismerünk temetkezési vállalkozót, boncmestert, sírásót, gyilkossági nyomozót és a halálbüntetést végrehajtó személyzet tagjait, de még egy, a bűnügyi helyszínek takarításával foglalkozó férfit is. Ez a mű nem megbotránkoztató, hanem egy nagyfokú érzékenységről tanúbizonyságot tévő hosszú utazás, mely az olvasó halálhoz fűződő viszonyát is képes befolyásolni.

 

John Langan: Horgok KRITIKA

A szerző Bram-stoker díjas, különleges hangulatú művében megözvegyült főszereplőink a szeretteik elvesztésével járó mérhetetlen űrt a horgászattal próbálják betölteni. Legújabb tervük a New York állami északi területén található Dutchman’s Creek nevű gyors sodrású patak, amely a mendemondák szerint valami sötét titkot rejteget…  Bár viszonylag lassan és nehézkesen indul be a cselekmény, szépirodalmi stílusban íródott természetfeletti thrillerben éppúgy képviselteti magát a gótikus horror és a weird, mint Clive Barker és Lovecraft hatása.

 

Joan Samson: A kikiáltó KRITIKA

A tragikusan fiatalon amerikai elhunyt írónő, Joan Samson méltatlanul elfeledett (egyetlen) regénye korának egyik legnagyobb horrorszenzációjaként híresült el: hétköznapinak tűnő alapötletből kiinduló drámai cselekményben egy amerikai kisváros önmaga ellen fordulásának lehetünk tanúi. A regény amellett, hogy egy konkrét korszak lenyomatát őrzi, gyakorlatilag előfutáraként funkcionált a vidéki környezetben játszódó rémregények amerikai hullámának.

 

A. M. Shine: A figyelők KRITIKA

Az erdő középre tévedt, csupa üveg erdei házba beköltöző főszereplőinket misztikus és sötétbe burkolózó, fenyegető atmoszférát veszi körül. A regény egy rideg és sűrű, kiismerhetetlen erdőségben játszódó, folk horrorból táplálkozó természetfeletti thriller, mely a rettegés pszichológiai aspektusát úgy használja, hogy gyakorlatilag sokáig nem is láthatjuk a félelmet kiváltó ellenséget. Lassan és kimérten építkezik, olyan fantasztikus lényekkel (és mitológiával), amelyről úgy általában csak felszínes tudással rendelkeznek az emberek. 

 

Adrian Tchaikovsky: Az üresség szeme KRITIKA

A Végső Architektúra trilógia második kötete, ott veszi fel a fonalat ahol elődje, A föld szilánkjai lezáródott.  A kötet Tchaikovsky-hoz mérten továbbra is könnyed hangvételű, olvasmányos és fantasztikum terén meglehetősen velős, amiben minden sci-fi rajongó megfogja találni a maga számítását, hisz lesz itt epikus űrcsata, rejtélyes ősi építmény felfedezése, változatos idegenek, AI konfortáció, kaland és misztikum. De az első rész nagy kérdéseinek megfejtésére ne ettől a résztől várjuk a válaszokat, ez inkább csak amolyan átvezető rész a lezáró harmadik részhez.

 

Lovecraft – Baranger: Az őrület hegyei
KRITIKA 1. RÉSZ  KRITIKA 2. RÉSZ

Multiverzum Kiadó a tavaly megjelent, limitált kiadású Cthulhu hívása album sikere után ezúttal Az őrület hegyei című klasszikus Lovecraft művet hozta el a magyar közönség számára a Chesley-díjra jelölt Francois Baranger francia illusztrátor csodálatos festményszerű rajzaival, két kötetre bontva.

 

Patonai Anikó Ágnes: Branstetter KRITIKA

Patonai Anikó Ágnes magánkiadásban világot látott műve egy múltban játszódó kozmicista kisregény, amelynek nagyobb egységei egymáshoz lazán kapcsolódó novellafüzérként is értelmezhetőek. A szerző nem kisebbre vállalkozott, mint híres magyar karakterekkel és autentikus hátteret képező valóban megtörtént magyarországi eseményekkel operáló, műfajában weird cselekményszövésre, amelyben több különböző személy nézőpontjából, esetenként pedig a shoggoth szemszögéből láttatja a természetfeletti koncepciót. 

 

Szarvassy László: Túlvilági túlóra KRITIKA

Szarvassy László debütáló dark fantasy kötetét bemutató cikkemet akkor azzal zárta, hogy remélem, mielőbb olvashatunk egy folytatást ehhez a vidéki magyar környezetben játszódó, fantasztikus dimenziókon keresztül utazgató, sírfosztogató koboldok főszereplésével írt fantasztikusan őrült kalandhoz. És most, hogy elkészült a mű, elmondhatom, hogy hasonlóan szórakoztatóra sikerült, mint elődje.

 

Lichter Péter: Doktor Horror KRITIKA

Doktor Horror egy rendkívül könnyen és gyorsan olvasható, biztos kézzel megírt kisregény, amelyben egyértelműen tetten érhető Lichter Péter horror műfaja iránti alázata: rengeteg klasszikus rémmozit idéz meg ilyen vagy olyan formában. Bár stílusát leginkább thrillerként tudnám meghatározni, az akciókban bővelkedő nyomozós részek egyértelműen krimis atmoszférát teremtenek, és csak a vége felé kapunk kimondottan horrorisztikus (slasher és gore) jegyeket, de akkor bizony nyakig vérbe mártanak minket, haha! 

 

Bukros Zsolt: Vodka és vér KRITIKA

Bukros Zsolt neve talán nem teljesen ismeretlen a sci-fi és fantasy zsánerben olvasó hazai közönségnek. A Maggoth és Patrick J. Morrison álneveken régóta publikáló szerző írt már időutazós ifjúsági sci-fiket és Zóna-regényeket, továbbá a Káosz világában játszódó novellákat, a világhálón pedig több száz írása (volt) fellelhető különféle irodalmi portálokon. Eklektikus munkásságának egy szeletét mutatja most be az SFportál Könyvek sorozatában frissen megjelent novelláskötete, melyben tudományos fantasztikus és horror történeteket olvashatunk.

 

ANTOLÓGIA

Az év magyar science fiction és fantasy novellái 2024
(szerk.: Kleinheincz Csilla és Roboz Gábor)

Van az a mondás, hogy egy antológia kötet csak annyira lehet jó, mint a legrosszabb novellája. Ilyen tekintetben szerencsére Az év magyar science fiction és fantasy novellái sorozat legfrissebb kötetének nincs szégyellnivalója, a tizenhat vegyesen ismertebb és kevésbé ismert szerző novellái ugyanis a jó és a kiváló közti skálán ingáznak. A válogatás műfajok színes csokrát kínálja az olvasónak, akad urban fantasy, klasszikus science fiction, cyberpunk és kozmikus horror is, melyek témáikat tekintve az 1848-as forradalom és szabadságharc utáni magyar falvaktól Kínáig kalauzolják az olvasókat. A színvonal, amit ez a széria képvisel, továbbra is elképesztő, a zsánerirodalom rajongóinak, illetve érdeklődőknek, akik kíváncsiak, hol is tart most a magyar fantasztikum, kihagyhatatlan darab.

 

KÉPREGÉNY

Joe Hill: Egy kosár fej KRITIKA

Stephen King fia egy hihetetlenül szórakoztató és kifejezetten ötletes sztorit mesél el. A múlt ködébe burkolódzó rejtélyes viking eszköz és az általa levágott élő-halott fejek köré épített kellően bizarr, mindamellett fekete humort sem nélkülöző természetfeletti cselekmény számtalan csavart tartogat számunkra, míg végül egy bűnügyi történetbe fordulva eljuthatunk a végére. Kellően feszült, izgalmas és friss, helyenként véresre sikerült, ám legnagyobb ereje mégis az ügyesen tálalt meglepetésekben rejlik.

 

Joe Hill: Merülés KRITIKA

Joe Hill a nyolcvanas évek body-horrorjai valamint Lovecraft munkássága előtt tisztelgő hatrészes képregényben mintha csak John Carpenter The Thing nevű klasszikusának egy laza spin-offja elevenedne meg: kietlen és barátságtalan sarkköri atmoszféra, lassan fogyatkozásnak induló hősök, természetfeletti események következtében létrejövő bizarr testmódosulások, és persze egy titokzatos földöntúli rejtély. 

 

Ha érdekel az előző évek termése, itt tudsz szemezgetni:

Könyvek (és képregények) 2023-ból, amiket el kell olvasnod!

Könyvek (és képregények) 2022-ből, amiket el kell olvasnod!

Könyvek (és képregények) 2021-ből, amiket el kell olvasnod!

Könyvek 2020-ból, amiket el kell olvasnod!

Könyvek 2019-ből, amiket el kell olvasnod!

10 könyv 2018-ból, amit el kell olvasnod!

10 könyv 2017-ből, amit el kell olvasnod!

Be the first to comment on "Könyvek (és képregények) 2024-ből, amiket el kell olvasnod!"

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.