Total Recall (2012) (Az emlékmás)

Nagy dilemma ragadott el, amikor a mozi jegypénztár előtt a magasan lógó óriásplakát kínálatot néztem. Total Recall, vagy egy romantikus vígjáték legyen? Ugyanis az eredeti verzió nagy rajongójaként, még egy dögunalmas dráma is kisebb tortúra, mint látni egy régi kedvenc esetleges meggyalázását. Végül mégis bátran a remake mellett döntöttem, és az eredmény pedig….. dobpergés…

A 21-edik század végére bolygónk lényegében két területre van osztva: az Egyesült Brit Federáció és a Kolónia (korábbi Ausztrália). Az előbbi egy végelláthatatlan megapolisz, több szinten müködő óriásváros, a Kolónia pedig a gyarmati egység. A Föld maradék részét biológiai háborúk során lakhatatlan szellemvárosok/országok borítják. Douglas Quaid a Brit megapoliszban tengeti sanyarú életét: a szutyok negyedben kel fel minden reggel heves lázálmok után, és egy, a bolygó közepén áthaladó gravitációs óriáslifttel jár be dolgozni a Kolóniába robotokat szerelni. Bombajó felesége igyekszik a kedvére tenni, de Doug elkeseredettségében felkeresi a REKALL központot, ahol fiktív emlékeket ültetnek be az ember agyába. Az ügyfél így teljesen valóságosnak élhet ár bármit, amit csak szeretne. Doug titkosügynök utazást rendel magának, de a bevésés előtt rendőrök rohamozzák meg a helyet. Hősünk ösztönösen lefegyverzi, sőt megöli mind a tíz kiképzett kommandóst. Hoppá, hát ezt mégis hogyan? Hazajut, ahol elmesélvén a történteket, felesége rátámad, nem kevés harcművészeti tudással. Doug meglepetten konstatálja, hogy nemcsak a hatósági szervek, de szerelme is holtan akarja látni. Elmenekül, és innen millió egy kérdés vetül fel benne. Ki is valójában, mi is a valóság, mindez igaz, vagy a titkosügynök program ennyire valóságos? Valójában mindvégig az élete hazugság volt, és valaha a kormánynak dolgozott?…

Rengeteg kritikát olvasni erről a remake-ről, így gyorsan le is szögezem annak, aki még nem látta: ha elfogadjuk, hogy egy ÚJ filmet nézünk, és NEM próbáljuk a régivel azonosítani, akkor nagyon élvezhető… az első egy órája. Lássunk neki.

Nincs Mars. A Földön játszódik a film, a gyarmatvidék és a Város kontrasztja egy tipikus poszt-apokaliptikus bipoláris világkép. Viszont baromira jól néz ki. Az ócskanegyed, ahol Doug él, egy össze-vissza tákolt, lerobbant kínai negyed, millió neonvilágításokkal. Nekem nagyon, nagyon bejött ez a dizájn, és a menekülős részeknél is sokat segített a yamakasiként fel le ugrálás a csövek/falak/vezetékek közt. Meg kell jegyezni, hogy emellett szinte teljesen visszaköszön a Szárnyas Fejvadász hangulata, főleg az állandó esővel… Loptak, de nem baj, én örültem neki.

Remake. Na, ilyen egy igazán eltalát remake koncepció: új dolgot alkotni, másra fektetni a hangsúlyt, de azokat az elemeket tartani meg, amelyek valahol esszenciálisak voltak az 1990-es verzióban, és védjeggyé váltak: a három mellű prosti, a kövér nő jelmezben menekülni próbáló Quaid jelenete (az főleg ötletesnek sikerült), stb…
De itt meg is állhatunk. Ugyanis szinte pontosan az első óra után elkezd lankadni a figyelmünk. Iszonyatosan jó az első fele, nagyon szépen akciódús, igényes, izgalmas, sci-fi a javából, de amikor már nem újdonság, a film kifogyott az aduászokból. Tudjuk mi lesz a vége, tudjuk mikor mire számíthatunk, és unjuk.. a második fele unlamas, méghozzá keservesen, és ez sajnos nagyon visszavesz a fentebb említett jókból. Colin Farrell jó erre a szerepre, szerintem megérdemli az elismerést, és az sem az ő hibája, hogy a főgonosszal való végső harc egy szánalmas jelenet, mintha egy fiú az apját verné ripityára…

Tehát: Bourne Ultimátum + Szárnyas Fejvadász + Mátrix + Philip K. Dick sztori, és íme, ez a Total Recall. Ha a régit keresitek benne, csalódni fogtok. Ha tudtok objektívek maradni, akkor lenyűgöz..de csak kevés ideig tartja meg az érdeklődést…

értékelés: 6/10

levyathan

1 Comment on "Total Recall (2012) (Az emlékmás)"

  1. Bár nem láttam (még) a filmet, arról értekeztek a legtöbbet, hogy a főhős neje túlontúl sok szerepet kap a karakteréhez képest, ráadásul gonoszként állítólag életben marad (szemben Sharon Stone-nal), amihez köze lehet annak az apró ténynek, hogy a nő igaziból a rendező neje. Innentől mindenki levonhatja a konklúziót. A többi meg arról szólt, hogy “csak úgy” citálták oda a klasszikusból a toposzokat, mint például a hárommellű nőt, noha itt nincsenek mutánsok mint ott voltak, ami indok volt például erre. Nem lehet elvonatkoztatni az eredeti filmtől, mert még túl friss az élmény: nem húsz, hanem ötven-hatvan éves filmeket érdemes remake-elni, amire már kevesebben emlékeznek, ezért új tud lenni az élmény. Hogy ilyen rohamtempóban és pénzéhesen dolgoznak fel nem túl régi filmeket az csak árt Hollywood és a brand imidzsének is, mert ahogy mondtad is csalódást kelt. Hé, nem hasonlókat írtam nemrég a Prometheus kapcsán is?! Nahát, hogy mik vannak!:)

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.